Sprievodca nositeľa slnečných okuliarov. Ako si vybrať tie správne?

Slnečné žiarenie a intenzívne svetlo vadí našim očiam natoľko, že si ich ochotne chránime slnečnými okuliarmi. Chceme, aby nielen chránili náš zrak, ale aj nám dobre padli a dotvárali našej osobnosť.


Všeobecne vnímame slnečné okuliare ako ty

S tmavými sklami. Akékoľvek. Či už z tržnice, kamenného obchodu alebo optiky. To je však vnímanie nedostatočné, a preto aj zlé. Ak si chceme vybrať slnečné okuliare, ktoré nám pomôžu zabrániť poškodeniu zraku či zlepšiť videnie, a ak sa v nich ešte navyše chceme cítiť dobre a bezpečne, potom si musíme položiť nasledujúce otázky: Budem ich používať na chodenie po meste, prípadne pri mori či na horách? Alebo som vodič, pilot, námorník a podobne a potrebujem je špeciálne pre svoju profesiu? Podľa týchto kritériami hľadajme správny produkt na mieru. Odborník sa na vašu potrebu bude pýtať a mal by vám vedieť pomôcť.

Hovorte o sebe

Okuliarové obruby musia vždy spĺňať požiadavky, ktoré súvisia s ich použitím. Nie je problém vybrať módny výstrelok alebo okuliare z módnych kolekcií 3-5 rokov naspäť, športové či špeciálne (potrebné pre golf). Vyznajte sa v tom. Preto pri výbere či už módnych či špeciálnych slnečných okuliarov povedzte predajcovia, kde a ako často ich budete potrebovať, a nechajte sa previesť celú problematikou.

Dnes je potrebné orientovať sa aj v šošovkách (sklách) rozdielnych materiálov, vo farbách i percentách absorpcie svetla. Aby sme si boli istí, že je náš zrak naozaj chránený, musia mať všetky šošovky použité v slnečných okuliaroch 100% blokáciu UVC, UVB aj UVA a HEV (vysokoenergetické viditeľné svetlo). Nevyhnutné sú tiež antireflexné vrstvy aspoň na zadnej ploche šošoviek použitých v okuliaroch.

Nejde len o pocit z farby skiel.

Hnedá

Spolu s oranžovou je to najvhodnejší odtieň pre zlepšenie kontrastu. Dobre pohlcuje UV žiarenie (do 400 nm, niektoré odtiene i vyššie) a modrej zložky spektra. Je vhodná pre použitie vonku aj v miestnostiach a je použiteľná takmer pre všetky nositeľa. Niekedy nie je dobre tolerovaná jedinci s precitlivenosťou na svetlo.

Šedá

Sivá farba nemení farebný vnem, iba znižuje intenzitu slnečného žiarenia. Je vhodnou slnečnou ochranou pre jedinca precitlivelé na svetlo aj pre profesie vyžadujúce presnú interpretáciu farieb. Používa sa tiež do miestností pre zníženie oslnenia žiarivkami a monitory. Nijako však nezlepšuje kontrast vnemu.

Modrá

Táto farba nie je vhodná do slnečných okuliarov pre vonkajšie použitie. Prepúšťa totiž vysokoenergetické modré žiarenie, zvlášť pri vyššej intenzite svetla. Je to však farba príjemná ľuďom precitliveným na svetlo. Pre nich je vhodná pre použitie v miestnosti, pri čítaní a sledovaní projekciou, kedy bez okuliarov dochádza kvôli precitlivelosti k oslneniu bielym pozadím a napríklad čítanie im môže robiť problémy.
Pre slnečné okuliare na vonkajšie použitie volíme radšej zelenú alebo hnedú farbu.

Zelená

Aj zelená farba je vhodným odtieňom pre zlepšenie kontrastov (nepohlcuje síce toľko modrú časť spektra, ale maximálne prepúšťa zelenú časť, ktorá je blízka vlnovým dĺžkam, ktoré oko vníma najviac), zároveň znižuje intenzitu slnečného žiarenia. Dobre absorbuje UV žiarenie, ale aj IR žiareniu (pozri vysvetlenie nižšie). Je vhodná aj pre nositeľa precitlivené na svetlo a vďaka absorpcii IR žiarenie sa používa do ochranných okuliarov sklárov, kováčov apod Infračervené žiarenie (tiež IR, z anglického infrared) je elektromagnetické žiarenie s vlnovou dĺžkou väčšou ako viditeľné svetlo, ale menší ako mikrovlnné žiarenie.

Nezabudnite na korekciu

Pre bežné každodenné používanie možno mať slnečné okuliare s absorpciou svetla od 15 do 90?%. Vyššie percento absorpcie už nie je vhodné pre vodičov, pretože púšťa k oku veľmi málo svetla, a preto je riadenie auta so šošovkami s takto vysokou absorpciou nebezpečné. Naopak pre veľmi pohodlné a príjemné riadenie vozidiel sú vhodné šošovky polarizačné, ktoré odfiltrujú negatívne svetelné odlesky a videnie je tak čisté a ostré. Samozrejme za predpokladu použitia aktuálnej dioptrickej korekcie. A tým sa dostávame k ďalšej dôležitej vlastnosti moderných slnečných okuliarov. Ak bežne nosíte okuliare s korekciou, je potrebné, aby ste na túto korekciu nezabudli tiež v slnečných okuliaroch. Preto riešte výber týchto okuliarov vždy u odborníka. Oplatí sa to už preto, že vieme, že 60-70?% Populácie v aktívnom veku má nejakú vadu zraku. Všeobecné rady pre výber obruby. Každý tvár je unikátny a je charakterizovaný množstvom uhlov a kontúr. Všeobecne môžeme charakterizovať sedem základných tvarov tváre: oválny, pretiahnutý, okrúhly, štvorcový, trojuholníkový široký v dolnej časti, trojuholníkový so širokou hornou časťou a mnohouholníkový.

Oválny: Ideálne. Vhodné sú obruby malé i veľké, guľaté alebo hranaté.

Pretiahnutý: Čelo, tvár aj čeľusť majú približne rovnakú veľkosť. Urobiť tvár kratším a širším môžeme obrubou ktorá zdôrazní najširšia časť tváre alebo bude mať prísnu horizontálnu líniu. Použijeme tiež obruby s nízko umiestnenými stranicami a hlboko uloženým nosníkom.

Okrúhly: Bez uhlov s veľmi podobnými proporciami. Hranaté obruby môžu priniesť kompenzáciu s prenikavou ostrou vizážou. Voľba oválnych obrúb zmäkčí vašu tvár. Je potrebné vybrať obrubu nie širšie než najširšia časť tváre.

Štvorcový: Silná čeľusť, hranaté lícne kosti a široké čelo. Oválna obruba zľahčí geometrické línie tváre a predĺži ho. Hranatá obruba dá tvári prísny až tvrdý výraz.

Trojuholníkový široký v dolnej časti: Čelo je úzke a dolná časť tváre široká. Na zdôraznenie hornej časti je vhodné vybrať ľahko tvarovanou obrubu, ktorá je farebnejšie a výraznejšie v hornej časti obruby.

Trojuholníkový s širokou hornou časťou: Vhodná obruba je široká ako hornú časť tváre, ktorá materiálovo i farbou potlačia šírku hornej časti tváre. Ďalej musíme brať ohľad na proporcie očí, tvar a umiestnenie obočia, farbu vlasov aj kontúry nosa.

Mnohouholníkový: Vhodná je obruba výrazná v hornej časti, ale nie širší ako lícne kosti. Takáto obruba môže zdôrazniť oči.

4 otázky pre MUDr. Janu Mikšovská, Očná klinika DuoVize

1. Je nebezpečné pozerať sa do priameho slnka?

Krátkodobý priamy pohľad do slnka nie je pre zdravé oči nebezpečný. Zrenice oka reaguje ako clona fotoaparátu a reguluje množstvo slnečného žiarenia, ktoré dopadne na sietnicu. Dlhodobý pobyt v miestach intenzívneho slnečného žiarenia (pri mori, vo vysokej nadmorskej výške) môže vyvolať drobné defekty epitelu rohovky as tým spojenú výraznú bolesť oka. Zároveň môže v extrémnych prípadoch, ako je pozorovanie zatmenia slnka, pozorovanie slnka pomocou ďalekohľadu alebo trvalé rozšírenie zrenice, dôjsť aj k trvalému poškodeniu sietnice v mieste najostrejšieho videnia.

2. Čo ohrozuje naše oči pri dlhom pohľade do slnka?

Naše oči ohrozuje najmä ultrafialové žiarenie, ktoré môže viesť k poškodeniu jednotlivých štruktúr oka, najmä rohovky a sietnice. Pobyt na slnku je preto pre oči nebezpečný najmä v prípadoch nižšej koncentrácie ozónu v atmosfére, kedy je výrazne vyššia intenzita UV žiarenia. Oči by si v takom prípade mali chrániť nielen pacienti po očných operáciách (napríklad laserových refrakčných alebo po implantácii vnútroočných šošoviek), ale aj ľudia so zdravými očami, ktorí žiadnu očné operáciu neprekonali.

3. Ako by sme mali chrániť oči?

Oči by sme si mali chrániť okuliarmi s UV filtrom. Tých je v súčasnej dobe na trhu nepreberné množstvo v rôznych cenových reláciách. U ľudí, ktorí majú ťažkosti s takzvaným suchým okom, alebo u pacientov po laserových refrakčných operáciách je vhodné častejšie aplikovať hydratačný očné kvapky, a to hlavne v klimatizovaných priestoroch, kde sú oči náchylné k osychaniu. Výber týchto kvapiek je v súčasnosti naozaj široký a existujú aj očné kvapky s UVB filtrom.

4. Mali by sme si chrániť oči aj vo vode (bazén, more)?

Vodná hladina mora, bazénov či iných plôch odráža a znásobuje množstvo UV žiarenia dopadajúceho na ľudské telo. Preto je pri dlhom pobyte v bazénoch, mori a podobne vhodné používať špeciálne plavecké okuliare s UV filtrom.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: