Plesňové ochorenia nechtov - nielen vada na kráse

Nechty postihnuté plesňami nie sú nič pekného. Zároveň ale nejde o obyčajný kozmetický nedostatok. Tieto mykózy môžu predstavovať omnoho väčšie zdravotné riziko, ako si väčšina z nás myslí. Rozhodne sa preto oplatí problém riešiť včas - as odborníkom!


Najčastejšie "trpia" nohy

Mykóza nechtov je síce bežná infekcia, ktorú spôsobujú rôzne typy plesní, avšak dokáže veľa znepríjemniť život. Ako pani Jarmile, ktorá mykózami na nechtoch nôh trpela niekoľko rokov. Najprv nechcela lekára navštíviť, pretože sa obávala, že jedinou liečbou je "strhnutie" nechtu, neskôr však odborníka vyhľadala a dnes je rada. Ako hovorí, spočiatku sa objavila na nechtoch len nepatrná mliečna až žlto zafarbená škvrna na okraji nechtu, ktorá sa potom rozšírila po celej nechtové ploche. "Nechty vyzerali naozaj nepekne, boli bez lesku, krehké a vyzerali ako z dreva," opisuje Jarmila problém. Liečba trvala pomerne dlho, a pravdepodobne preto, že s ňou začala tak neskoro. Mykotické ochorenie nechtov je bohužiaľ ochorenie, ktoré sa skutočne veľmi ťažko a úporne lieči. Preto lekári odporúčajú začať s liečbou čo najskôr, už vo chvíli, kedy sa začne objavovať svrbenie medzi prstami - to je totiž jeden z prvých príznakov choroby. Bohužiaľ toto nenápadné odlupovanie kože medzi prstami na nohách ľudia veľmi často prechádzajú, pritom patrí k závažným signálom, ktoré neradno podceňovať. V tomto okamihu je potrebné "zabojovať" a vyhľadať dermatológa. Len on odporučí správnu liečbu. Ak to neurobíte, pleseň sa dostane do nechtov a ich okolia a je zle.

Príčiny a príznaky ochorenia

Príznaky len ťažko prehliadnete - ako už bolo povedané v úvode, najčastejšie začína choroba svrbením medzi prstami, objaví sa žltkasté škvrny na nechtoch a zmena kvality nechtov. Prečo pleseň "napadá" hlavne nechty? Ako hovorí dermatologička MUDr. Karolína Kykalová, nechtový keratín (bielkovinová štruktúra platničky nechtové) je dobrým miestom s potrebnými látkami výživy a podmienkami rastu pre rôzne typy plesní, ktoré nechty napádajú. "Plesne tu nachádzajú nielen dobrú výživu, ale aj optimálne podmienky rastu - teplo, vlhko, pomalé odrastania nechtov," vysvetľuje. Bohužiaľ veľa ľudí prvé známky ochorenia bagatelizuje, pritom ide o závažné infekčné ochorenie, ktoré vo finále vedie nielen k postihnutiu nechtov, ale tiež k bolestivej chôdzi či behu. Infekcia sa môže ľahko dostať na okolité nechty a okolitú kožu a prejsť na iné osoby, s ktorými je chorý človek v kontakte.

Strhnutie nechta sa báť nemusíte

Aby vám plesne nekomplikovali život, je nutné s nimi "bojovať" správnou liečbou. Tú by ste však mali nechať v rukách lekára. Báť sa nemusíte - v dnešnej dobe už sa postihnuté nechty chirurgicky nestrhávajú, aj keď sa práve táto informácia medzi ľuďmi neustále šíri. Dnes sa tzv onychomykózy (plesňové ochorenia nechtov) lieči modernými spôsobmi a metódami, ktoré vôbec drastické nie sú. Pravdou je, že liečba je aj naďalej veľmi obtiažna a zdĺhavá, ale veľmi efektívne. Diagnózu určí lekár aj na pohľad, ak chce mať ale istotu, môže vykonať vyšetrenie z odobratých šupín (príčina sa preukáže asi v 80%) alebo kultiváciou (zmysel je v tom, že povaha určené plesne pomôže lekárovi určiť, či pri liečba použiť skôr tablety, alebo liečiť pleseň zvonka). Existuje liečba celková (tablety) a miestnej antimykotická.

"Ide o špeciálne látky s účinkom na plesne aj ich spory. Účinne je hubí zásahom do ich membrán (naruší povrch a rozpustí infekčné agens) alebo vnútorného metabolizmu (hubí je). Oba typy majú svoje indikácie, napríklad pri postihnutí 5 a viac nechtových platničiek na dolných končatinách a 3 a viac na horných sú indikovaná celková mykotika, teda sa užívajú prehĺtaním. Ich typ je vždy určovaný na základe odberov z nechtových platničiek a mikrobiologického určenie typu plesne,"vysvetľuje liečebný postup dermatologička Karolína Kykalová. Užívajú sa zhruba 3 mesiace a niekedy je užívanie treba zopakovať. "Miestne prípravky sa užívajú aj bez odberov podľa toho, ako nechtová platnička vyzerá (klinický nález). Aplikujú sa niekoľko mesiacov až rok, kým postihnutá nechtová platnička neodroste a nový necht je bez postihnutia. Užívanie miestnych prípravkov je veľmi efektívna, ale veľa záleží na vytrvalosti a svedomitosti pacienta,"dodáva lekárka. Čo by ste ale mali tiež vedieť - v prípade "mazanie" hubových prípravkov je nutné mazať nielen necht, ale celú plochu nohy, teda aj chodidlo a medziprstie. V prípade veľa zhrubnutých nechtov sa môžu nechtovej platničky obrúsiť, aby sa lokálne lieky ľahšie dostali k postihnutému nechtovému lôžku.

Čoho sa vyvarovať?

Plesne majú rady vlhko a teplo, preto nie je divu, že mykotické infekcie nechtov postihujú predovšetkým osoby, ktoré často a rady navštevujú verejné kúpele, spoločné sprchy, sauny, bazény či športové zariadenia. Chodenie naboso po predložkách, drevených roštoch aj kobercoch napríklad v hoteloch je skutočne veľké riziko. Jedine znalosť prostredia zohráva podstatnú úlohu v boji s plesňami! To ostatne platí nielen pre prevenciu, ale aj pre správanie už chorých ľudí. Ak teda ochoriete a liečite sa, určite by ste sa mali počas liečby vyhýbať verejným miestam, kde hrozí, že by ste niekoho nakazili. A nejde len o vlhké podnebie, ktoré majú plesne rady, ale napríklad aj o textílie, ako sú uteráky a podobne, ktoré sa môžu kontaminovať a spôsobiť ďalšie nakazenie. Pri výbere oblečenia voľte radšej bavlnu, plesne moc prírodné materiály nemusia. "Dodržiavanie jednoduchých opatrení je nutnosťou. Po dobu ochorenie kože nechoďte do spoločných bazénov, u ochorení nechtových platničiek treba nechtovú platničku ošetriť ochrannými zdravotnými laky s protiplesňovým účinkom a pred aj po intenzívne vyčistiť dezinfekčným prípravkom na kožu,"radí dermatologička MUDr. Kykalová. Aj keď sa liečenie podarí, veľmi často hrozí recidíva, takže určite nie je na škodu si aj potom aspon 1 × týždenne premazať voľne predajným antimykotickým krémom pokožku chodidla i prstov.

Pri plesni na nechtoch zabudnite na umelé nechty!

Gélové a umelé nechty rozhodne nie sú v tejto situácii riešením. Naopak ju môžu zhoršiť. Rovnako tak sa pri liečbe neodporúča aplikovať na postihnuté nechty klasické farebné laky. Cielená starostlivosť o nechty ale samozrejme pomáha, teda aj pedikúra. Je ale nutné upozorniť pedikéra, že máte pleseň na nechtovej platničke, a liečiť ju v spolupráci s kožným lekárom. Najdôležitejšie je však domáca starostlivosť a hygiena. Aj tu je potrebné používať jednorazové pilníky (brúsny papier, ktorý po opilovaní vyhodíte) a dezinfekciu ostatných nástrojov (nožničky, klieštiky a podobne).

Ďalšie odporúčania

 • Dodržujte hygienu.
 • Nenoste cudzie topánky, ak ste nejaké dostali, tak ich najprv vydezinfikujte.
 • Nohy by nikdy nemali dlho zostať v uzavretom a vlhkom prostredí.
 • Po návšteve verejných bazénov ošetrite nohy dezinfekciou, a ak niekoho vidíte, že pleseň má, upozornite ho na možnosť šírenia ochorenia.
 • Nenoste často nepriedušnou obuv alebo čižmy.
 • Ak ste na návšteve, nenoste ich prezuvky, ale radšej buďte "naboso" alebo si noste svoje.
 • Nikdy nepoužívajte spoločné uteráky a ostatné hygienické potreby, a to ani s ďalšími členmi domácnosti!
 • Obuv pravidelne dezinfikujte špeciálnymi prostriedkami.
 • Denne si vymieňajte ponožky a pravidelne vymieňajte uteráky.

Vedeli ste, že...

 • Viac ako 90% ľudí s mykózou nechtov nenavštívia lekára?
 • Plesňovým ochoreniam sa ľahko infikujú ľudia s cukrovkou, ľudia s žilovej nedostatočnosťou, ľudia, ktorí sa častejšie zrania (športovci, baletky atď), a ľudia, ktorí nosia tesnú obuv?
 • Rozvinutá nechtová mykóza môže znemožniť aj jednoduché činnosti, ako je viazanie šnúrok a pod?
 • Veľa pacientov s plesňami na nechtoch trpia depresiami, zníženým sebavedomím a problémy v partnerských vzťahoch?


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: