Nehanbite sa a ukážte svoje nôžky! Tipy na správnu starostlivosť

"Sláva, je tu leto!" Radujú sa naše nohy. Chodidlá sa vymanila z ponožiek, pančúch a tesných topánok. Sú vidieť a my chceme, aby nám nerobila hanbu. Často sa vzorne staráme o celé telo, ale na chodidlá zabúdame. To je veľká chyba.


Aby nás doniesla do cieľa, musia byť zdravá. A tiež pekná - len tak môžeme bez obáv ukázať nôžky v otvorených topánkach.

Daň za civilizáciu

Chodidlo plní statickú funkciu tým, že vytvára správnu oporu vzpriamenému telu. Ak túto funkciu neplní dobre, premietne sa to do celého tela, najčastejším dôsledkom sú potom bolesti hlavy, chrbta a dolných končatín. Predtým ľudia chodili viac bosí a preukazovali tak nohám dobrú službu. Okrem toho nejazdili autami a väčšinou nemali sedavé zamestnanie. My sme civilizovanejší a za to platíme zdravotnými problémami - kŕčmi v lýtkach, bolesťami hlavy, chrbta, bedier alebo kolien. To všetko môžu mať na svedomí naše chodidlá, presnejšie povedané porucha ich statiky. Môže spôsobiť pokles nožnej klenby, vbočený palec, kladivkové prsty a ďalšie deformity prstov na nohách.

Prvá pomoc - domáca pedikúra

Trápi nás však aj estetické vady, ako je suchá a popraskaná koža, kurie oká, mozole, otlaky. Tou najjednoduchšou starostlivosťou, ktorú chodidlám môžeme poskytnúť, je pedikúra.

V salóne si môžete vybrať medzi klasickou mokrou a suchou (prístrojovou, medicinálne) metódou. Pokiaľ na odbornú pomoc nemáte čas, potom si chodidlá musíte hýčkať podomácky. Čo si pod tým predstaviť?

Doprajte im aspoň raz týždenne pätnásťminútovú kúpeľ najlepšie s bylinkami alebo vonnou soľou. Raz za mesiac si urobte pedikúru, pri ktorej je zbavíte suchej a drsnej pokožky. Určite nebudete používať skalpel ako pedikérky, vyhnúť by ste sa mali aj žiletkám a pemzy, ktoré môžu kožu poraniť alebo narušiť. Moderné pomôckou sú sklenené pilníky, ich výhodou je aj jednoduchá údržba, pretože sklo je ľahko umývateľné. Nepoužívajú sa už len na tvarovanie nechtov, ale aj na zbrúsenie kože.

Rovný zástrih a krém

Nechty striháme klieštikmi viac dorovna, aby sa zabránilo ich bolestivému zarastaniu. V otvorených sandálcích sa určite budú pekne vynímať nalakované nechty. Na záver domácej starostlivosti použite špeciálny krém alebo emulziu na chodidlá. Na tie by ste ostatne nemali zabudnúť ani pri každodennej starostlivosti o telo. Buď ich môžete natrieť pri rannej hygiene, alebo je večer namažte hrubou vrstvou mastného krému a natiahnite na ne bavlnené ponožky.

Morčacie, prepínajte, masírujte

Zdravotným problémom, ako je skrútenie priečne alebo pozdĺžne klenby chodidla, môžeme predísť cvičením. Ideálne je prepínanie špičiek, teda striedanie fajka - špička alebo krúženie členkami. Do tejto starostlivosti patrí aj striedanie teplej a studenej sprchy alebo chôdza po ihličie či kamienkoch.

Ďalšou účinnou pomocou je masáž plosky nohy, ktorá nielen uvoľňuje napätie chodidiel, ale tiež stimuluje reflexné zóny, kde jednotlivé časti chodidla zodpovedajú funkciu konkrétnych orgánov (napr. prsty na nohe očiam, ušiam, hlave a krčnej chrbtici, pod bruškami prstov je možné stimulovať srdce, pľúca a pod). Na tomto základe je postavená kórejská liečebná metóda su jok. Príjemné je aj chodenie v piesku, ale na pláži je niekedy tak horúci, že si môžete chodidlá spáliť.

Zarastené nechty

Vrastený necht je veľmi bolestivý, preto je dobré tejto bolesti predísť - hrany nechtov zapilovat, nosiť obuv s dostatočným priestorom pre palce chodidiel. Ak problém pretrváva, navštívte lekára. Niekedy je nutné tento problém riešiť chirurgicky, v inom prípade pomáhajú rovnátka na nechty.

Kurie oko

Príčinou jeho tvorby je trenie alebo tlak, väčšinou spôsobený nepadnoucí obuvou. Odstrániť ho môže náplasť na kurie oká alebo odborná pedikúra. Chránič prstov alebo chránič proti otlakom zabráni jeho vzniku.

Mozoľ

Tiež mozoľ vzniká v dôsledku nadmerného trenia a tlaku na chodilo v obuvi. Rozdiel je vo smerovania tlaku-pri pozdĺžnom sa objaví mozoľ, pri kruhovom kurie oko. Mozoľ sa likviduje buď aplikáciou masti, alebo pedikúrou. Prevenciou je dobre zvolená obuv.

Pľuzgier

Neprepichujte ho, ani nestrihajte, priložte naň náplasť. Do 5 dní by mal zmiznúť. Keď sa pretrhne, treba ho ošetriť ako každú inú otvorenú ranu vydezinfikovať (najlepšie Betadine) a chrániť náplastí.

Kožné mykózy

Tento problém spôsobujú mikroorganizmy alebo baktérie. Kožné mykózu je potrebné začať riešiť čo najskôr, než stihne napadnúť väčšiu plochu. Samoliečba spočíva v aplikácii antimykotické masti - ak do 3 týždňov nezaberie, navštívte lekára.

Zapareniny

Prvou pomocou sú kúpeľa chodidiel v bylinkových odvarov a ich premazávanie mastí. Prevenciou je opäť správna obuv a ponožky z prírodného materiálu, aby pokožka nôh mohla dýchať.

Tvrdá "šupka" na chodidlách je rajom pre plesne a baktérie. Zvláštna starostlivosť by mali chodidlám venovať nastávajúce matky, ktorých nohy musia nosiť spravidla výrazne zvýšenú váhu.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: