Elektronické cigarety sú potenciálne karcinogénne, tvrdia francúzski vedci

Tento rok na jar rozhodla francúzska ministerka zdravotníctva Marisol Touraineová, že elektronické cigarety sa nesmú používať vo verejných miestnostiach. Zakázala ich užívanie tiež všetkým osobám mladším ako osemnásť rokov. A vedela prečo.


Vedecký tím lekárov totiž teraz prišiel s jasnými závermi

Že fajčenie elektronických cigariet je tiež karcinogénny a rozhodne nie je zdraviu neškodné. "Elektronické cigarety nie sú zďaleka neškodným zariadením, ako bolo prezentované. Nie je dôvod ich zakazovať, ale je potrebné ich lepšie strážiť,"uviedol Thomas Laurenceau, šéfredaktor magazínu National Consumer Insitute. Elektronická cigareta funguje ako miniatúrne vaporizatér, kedy sa pomocou elektrickej energie mení roztok vody s nikotínom v páre, ktorú človek vdychuje. Výhodou elektronickej cigarety je, že fajčiar neinhaluje decht a ďalšie tisíce nebezpečných splodín vznikajúcich pri spaľovaní tabaku a papiera v konvenčnej cigarete.

V novej správe sa uvádza

Že para z elektronickej cigarety obsahuje tiež karcinogény a v nijako zanedbateľnom množstve. "... Obsah formaldehydu bol rovnako vysoký ako v konvenčných cigaretách," píšu autori francúzskej správy. Ďalej boli potvrdené stopy akroleínu, acetaldehydu a ťažkých kovov. Hoci nie je možné tvrdiť, že je elektronická cigareta bezpečná a zdraviu neškodná, záťaž karcinogénnymi látkami z nej je výrazne menšia ako záťaž z konvenčnej cigarety.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: