Éčka, Éčka, Éčka... všade, kam sa pozrieme! Čo vše ohrozuje naše zdravie?

Dnešná doba nás núti žiť v neustálom zhone. Preč sú časy, kedy si gazdinky pripravovali všetko samé vo ​​svojich kuchynkách. Ženy sú viac ambiciózny, a tým pádom aj vyťažené, preto im na prípravu jedál neostáva toľko času.


Tak chcú predovšetkým rýchlo nakúpiť

Rýchlo pripraviť a rýchlo zjesť. Jedlo navyše musí byť rozličných chutí, lacné a trvanlivé, aby sme ich mohli nakupovať do zásoby. Potravinársky priemysel sa týmto nárokom ochotne prispôsobil. Vynašiel sa nové receptúry a na predajných pultoch je už naozaj z čoho vyberať - od polievok, ktoré sú hotové už za dve minúty, až po omáčky rôznych chutí. Aj v bežnej potravine, ako sú niektoré druhy chleba, napočítali vedci viac než dvadsať prídavných chemických látok. Že je táto pohodlnosť draho vykúpená, tým najcennejším čo máme - pozdravujem. Prioritou sa stalo, že dôležité je žalúdok rýchlo nasýtiť a za pár korún. Ale čo naše zdravie?

Čo sú to aditíva

Látky sa "zázračnými" vlastnosťami sa nazývajú aditíva. Patrí k nim napríklad antioxidanty (predlžujú trvanlivosť potravín a chránia ich proti skaze spôsobenej oxidáciou, napríklad oxidáciou), farbivá (dávajú potravine farbu, ktorú by nemala, alebo ju obnovujú, keď ju počas konzervácie stratila). Málokoho by zaujali biele čerešne či jahody.

Nájdeme ich vo väčšine potravín, emulgátory (zmiešavajú vodu a tuk), konzervanty (predlžujú trvanlivosť potravín), kypriace látky (zväčšujú objem cesta), sladidlá (umelé sladidlá sú totiž menej kalorická) a ďalšie. Pre predstavu, štatistiky ukázali, že každý Európan skonzumuje ročne v potravinách 3 kilogramy chemických aditív. To je, čo?

Výskumy aditív nám dávajú neúplné odpovede

Potravinársky priemysel a naše normy vychádzajú z takzvaného povoleného denného príjmu, ktorého hodnota sa získava pri pokusoch na zvieratách. Podľa Štátneho ústavu ide len o malé a zdravie bezpečná množstvo aditív. Kritici však hovoria, že nikdy nikto dlhodobo nezisťoval priamy účinok na človeka dospelého, nieto na dieťa. A ešte k tomu sa pri pokusoch skúma vždy každá látka oddelene. Ak sa nad týmto zamyslíme, dôjdeme k záveru, čo by asi s prasaťom či krysou urobilo, keby sme ich pravidelne dlhodobo kŕmili párkami s dvanástimi éčkami a na pitie im ponúkli limonádu či džús, ktoré nikdy nevideli kúsok čerstvého ovocia. A to je len štipka z celej plejády bežných výrobkov. Pritom každý chemik, vedec a farmaceut sa už v škole učia, že výsledný celkový účinok vyplýva zo vzájomného pôsobenia jednotlivých zložiek medzi sebou. V tom je obrovský problém celého systému. Veľa chemikálií má ešte vplyv na psychiku, čo logicky nie je možné preukázať pri pokusoch na zvieratách. Bohužiaľ sa ich nemôžeme spýtať, ako sa po požití tej či onej látky cíti.

Aditíva a naše deti

Kritika aditív sa čoraz viac objavuje v spojitosti s ich vplyvom na citlivý detský organizmus. Deti toho zjedia vzhľadom k malému telíčku oveľa viac než dospelí. Orgány sa teda musia vyrovnávať s väčšou chemickou záťažou.

Pôsobením prídavných látok na správanie detí sa už zaoberalo niekoľko štúdií a ich autori došli vždy k rovnakému záveru: deťom, ktorým lekári nasadili kôru s minimom chemických látok, vymizli alergie, ekzémy a iné zdravotné ťažkosti. S prídavnými chemickými látkami je naopak spájaná detská hyperaktivita.

Ako sa čo robí

Chlieb a pečivo

Je smutné vidieť, že ani pekárne sa chémie nijako neštíti. Emulgátory podporujú spracovanie cesta, fosfáty sa starajú o veľkosť pórov a farbivá dodávajú pečivu image celozrnného. Typické celozrnné pečivo má šupinatú štruktúru, ktorá je zárukou toho, že človek nekupuje ošizené výrobok.

Smotana a jogurt

Vysoké náklady na výrobu - to je zrejme dôvod, prečo bola vynájdená umelá smotana - "bielidlo do kávy", ktorého základom je lacný tuk z palmových jadier. Fosfáty alebo citrátmi zaručujú, že sa tento tuk v káve nezrazí. Výroba kondenzovaného mlieka spočíva v tom, že sa z normálneho mlieka odstráni čo najviac vody.

Preto je najskôr stabilizované prostredníctvom fosfátov, citrátu a uhličitanov. Potom sa zahreje na vysokú teplotu a nakoniec odparí.

Jogurt je mlieko zakysané dvoma baktériami: Lactobacillus bulgarius a Streptococcus termophilus. To je tiež jeho základné zloženie a nič viac by základné jogurt obsahovať nemal - žiadne stabilizátory, škroby a želatínu.

Syry

Tavené syry sú očistené syry rozomleté ??v mlynoch, pridáva sa k nim maslo, nízkotučné mlieko, aromatické látky a soli, najčastejšie fosfáty. Zmes sa vo varných nádobách spracováva miešacím strojom. Fosfát počas tavenia zachytáva v syre vápnik, ktorý je potom pre naše telo nevyužiteľný.

Margarín

Na výrobu sa používa rafinovaný rastlinný olej, ktorý sa do podoby margarínu spracováva dlhšou cestou. O roztierateľnosť sa starajú emulgátory, prípravky proti prskanie zabraňujú vystrekovaniu zmesi vody a tuku z panvice. Ďalšie prísady margarínom dovoľujú hnednúť a peniť, aby vyzerali na panvici rovnako, ako keď sa rozpúšťa maslo. Farbivá dodávajú umelému tuku žltkastú farbu a antioxidanty sa starajú o trvanlivosť.

Marmelády a džemy

Vyzerajú ako od babičky, ale nie sú. V pohároch s priemyselne vyrábanými džemy číha veľa chémie, a to je dané hneď niekoľkými dôvodmi. Továrne musia vyrábať po celý rok a nielen v čase zberu. Preto marhule, jahody, ríbezle skladujú do zásoby. Ošetrí je chloridom vápenatým, čo potom zaručuje, že v džeme cítime aj vidíme celé kúsky. Alebo sa používa siričitanmi ošetrená ovocná kaša. Ovocná zložka je navyše nastavená želatínou, ktorá pôsobí ako náhradka drahšie suroviny. Farbivá pridajú bledému ovocí pôsobivý odtieň... To je hrôza, čo?


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: